Ten serwis wykorzystuje technologię ciasteczek.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza akceptację.

Zrozumiałem
Produkty Ligne Roset, francuskiej marki dla której desing, jakość i funkcjonalność są wartościami równoważnymi, od zawsze były wykonywane głównie ręcznie – co ma oczywisty wpływ na czas dostawy, gdy weźmiemy pod uwagę również obecny niedobór zasobów i wykwalifikowanych pracowników. Jak producent radzi sobie z tymi wyzwaniami? glowna1Pandemia Covid-19 wpływa na wszystkie obszary naszego życia, w tym na czasy dostaw wielu producentów mebli. Jest to problem, z którym musi się zmierzyć również Ligne Roset: „Jest to pośrednie współgranie dwóch efektów. Z jednej strony obserwujemy ogólny wzrost popytu w naszym sektorze. Z drugiej brakuje zasobów. Codziennie słyszymy o takich rzeczach jak pianka, drewno czy metal, których potrzebujemy do produkcji” – wyjaśnia Didier Simon, dyrektor zarządzający Roset Möbel GmbH. Ale dzięki regionalnym bazom i krótkim trasom transportowym Ligne Roset ma niezawodną dostawę tych artykułów. Mimo to Didier Simon zauważył, że jego zespół boryka się z rosnącym niedoborem wykwalifikowanych pracowników, biorąc pod uwagę, że rodzinna francuska firma zawsze realizowała dużą część swojej produkcji ręcznie: „Oznacza to, że nasza zdolność produkcyjna zależy bezpośrednio od liczby naszych pracowników "

               Clipboard03    togo3

Ligne Roset chcąc sprostać aktualnym wymaganiom rynku i zadowolić swoich wiernych klientów podjęła decyzję o zainwestowaniu pieniędzy w rozwiązanie powyższego problemu: podczas gdy główny zakład produkcyjny nadal znajduje się w wiejskim obszarze Briord, firma rozszerza produkcję na obszarze oddalonym o 100 km od głównej fabryki.

fabryka ligne roset

Podjęła również decyzję o utworzeniu własnego centrum szkoleniowego w którym szkolić będzie tapicerów mebli. Centrum szkoleniowe zostało otwarte w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego z regionem Rodan-Alpy.

                         togo2a       togo4

Dodatkowo firma stara się lepiej łączyć ze sobą poszczególne etapy produkcji i ulepszać procesy, aby móc lepiej spełniać życzenia klientów. W dłuższej perspektywie środki te mają na celu przeciwdziałanie niedoborowi wykwalifikowanych pracowników i zwiększeniu wielkości produkcji.

Pomimo trudności, jakie się z tym wiążą, firma podjęła jasną decyzję o utrzymaniu produkcji mebli we Francji: „To kwestia jakości w produkcji i projektowaniu. Określają to nie tylko poszczególne komponenty, ale także nasza umiejętność tworzenia atrakcyjnych mebli. Przez dziesięciolecia kultywowaliśmy umiejętności, z których jesteśmy dumni. To zaczyna się od projektu i przechodzi do końcowej kontroli na krótko przed dostawą. Chodzi o wzajemne oddziaływanie wielu zawodów” – mówi Didier Simon.

Clipboard11 Clipboard12

Produkty nadal będą wytwarzane w dużej mierze ręcznie – jest to wymóg wynikający z wyraźnego przekonania Ligne Roset o rodzaju mebli, które chce oferować: „Przyklejenie pianki tapicerskiej do drewnianej ramy, a następnie pokrycie jej tkaniną to coś, co można zrobić bardzo dobrze tylko przy użyciu maszyn. Jest to metoda przemysłowa, która naturalnie ma swoje zastosowanie, ale zdecydowanie nie jest dla nas opcją. Wierzę, że nasze meble mają duszę. Rodzą się z pomysłów naszych projektantów i urzeczywistniają się dzięki rękom naszych pracowników w fabryce – mówi Didier Simon, dyrektor zarządzający Roset Möbel GmbH.

togo5 togo6

Opracowanie: Danuta Abramowicz