Ten serwis wykorzystuje technologię ciasteczek.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza akceptację.

Zrozumiałem

Od kilku dni można oglądać w naszej Galerii ART ARCA nowe obrazy znakomitego artysty glowna 2 Stanisława  Sachy  Stawiarskiego. Tym razem prezentujemy 7 dzieł malarza. 


Stanisław Sacha Stawiarski - urodził się w 1941 roku. Edukację artystyczną rozpoczął w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie, gdzie w 1962 roku złozył egzamin maturalny. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Hanny Rudzkiej-Cybisowej. W 1969 roku uzyskał dyplom malarski z wyróznieniem. W roku 1970 wyjechał na roczne studia do Paryża w Beaux Arts. Sacha Stawiarski wiele lat pracował w Paryżu, obecnie mieszka i tworzy w Ramatuelle w pobliżu w Saint Tropez oraz w Michałowicach w Kotlinie Kłodzkiej. Jego obrazy znajdują się w kolekcjach prywatnych oraz w wielu muzeach zarówno w Polsce jak i na świecie.


zdjecie 1

Tak artysta pisze o swojej sztuce: "Uprawiam malarstwo sztalugowe i figuratywne, uznając, że we wnętrzu każdej rzeczy mieści się logika pozaprzedmiotowa. To ona właśnie powoduje, że obraz nawet o najbardziej figuratywnym charakterze może być jednocześnie obrazem awangardowym. Tak więc podejmuję tematy klasyczne: krajobraz, martwa natura, portret oraz kompozcje figuratywne. Sama otaczająca nas natura jest dla mnie pouczającą Matką, w której odnajdują estetyczne doznania. Jest nauczycielką logiki piękna oraz zasady formy. To krynica mądrości mówiąca o tajemnicy bytu niewyobrażonego do końca. Kosmos milczy, ale Bóg już nie. Malując krajobraz z przed motywu, pośrodku natury, czuję się jak szczęśliwe dziecko. To natura prowadzi mnie i jest dla mnie najważniejszym i jedynym punktem odniesienia. Uczucie tego szczęścia udziela się podczas malowania, pozostawiając swój ślad w postaci nastroju obrazu" 

Serdecznie zapraszamy na wystawę malarstwa Sachy Stawiarskiego, aby osobiście zaczerpnąć radość i szczęście płynące z płócien artysty.

  
zdjecie 2
zdjecie 3
Opracowanie: Danuta Abramowicz